Hipnoz Nedir? I Hipnoz Nasıl Yapılır? I Hipnoz Sanatı E-kitabı

4 Mart 2022 Cuma

Hipnoz Hakkında Bilinen Yanlışlar

Hipnoz Hakkında Bilinen Yanlışlar
Hipnoz olayı çoğu insan tarafından merak edilen ve doğa üstü bir güç gibi kabul edilen bir olaydır. Aslında hipnoz nedir denildiğinde herkes bir cevap verebilir. Kimisi trans hali kimisi odaklanma kimisi de doğa üstü yetenek diye tanımlayabilir. Oysa gerçekte böyle olmadığını Hipnoz Nedir? başlıklı yazımda anlatmıştım. Bu yazımda ise sizlere hipnoz hakkında bilinen yanlışlar hakkında bilgi vereceğim. Öyle ki bu yanlışlar çoğu kişi tarafından doğru kabul edilmektedir. Yazımı okumadan önce hipnoz hakkında tüm bildiklerinizi unutun. Sanki ilk defa hipnoz terimini duymuş gibi dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Şimdi başlıklar halinde hipnoz hakkında bilinen yanlışlar nelermiş bakalım.

Ya Hipnozdan Çıkmazsak!

Bu başlık için bir örnek vermek istiyorum. Mesela sigarayı bırakma konusunda hipnoz tedavisi almak istiyorsunuz. Ancak aklınıza ya hipnozdan çıkamazsam? gibi bir soru gelebilir. Oysa bilinen en büyük yanlışlardan biri hipnozdan çıkamama korkusudur. Peki gerçekten böyle bir risk var mıdır?
Hipnoz Nedir? başlıklı yazımda söz etmiştim. Hipnoz kişinin isteği ile olan bir tedavi yöntemidir. Hatta çok çok derin bir transa bile girseniz çıkamama gibi bir durum kesinlikle yoktur.Yeri gelmişken trans ile hipnozun aynı anlama geldiğini düşünüyorsanız Hipnoz ve Trans Nedir? başlıklı yazıma göz atmanız iyi olur. Yani kısaca hipnoza girmek ve hipnozdan çıkmak tamamen sizin elinizde. Sizi hipnoz yapan uyandırma sinyalini göndermese bile en fazla uykuya dalıp sonrasında uykunuzu alıp normal bir uyanış gibi dinç şekilde uyanmış olursunuz.

Hipnoz Olmaktan Korkuyorum!

İğneden korkuyorum deseniz anlarım da Hipnoz olayında canınızı acıtacak bir olay yoktur. Bu bakıdan hipnoz hakkında bilinen yanlışlar denildiğinde ilk başlıklardan biri olayın bilinmemesi ile gelen korku durumudur. Oysa Hipnoz beyindeki negatif olguları pozitif yaparak size daha sağlıklı ve dinç olmanız gereken olanağı sağlar. Sonuçta hipnoza bir tedavi gözü ile bakılması en doğrusudur. Mesela çocukluk döneminde yaşadığınız kötü olaylar veya yaşanılmış bir kazadan geriye kalan negatif düşünceler sizi oldukça rahatsız edebilir. Hatta öyle ki bu düşünceler nedeni ile günlük hayatınızdan bir tat alamaz ve yaşayamaz hale gelebilirsiniz. Bu durumda en iyi yol korkulacak bir durumun olmadığını bilerek hipnoz ile tedavi yöntemini uygulamaktır. Sonuç olarak hayatınız daha yaşanılabilir bir hale gelecek ve eski halinizden eser kalmayacaktır.

Hipnoz Sırasında Söylediklerimi Ya Unutursam!

Hipnoz olayı temel olarak tozlu rafların temizlenmesi gibi düşünebiliriz. Yani aslında hipnoz olarak odaklanma direncinizi arttırmış oluyorsunuz. Hipnoz esnasında yaşananları hatırlamayı bırakın unutmanız bile mümkün değildir. Çünkü hipnoz esnasında siz odaklanmış ve sadece o konuya ilgi duyar halde olursunuz. Yani o anda yaşanan neler yaşanıyorsa hepsini hatırlarsınız. Kısaca hipnoz olduktan sonra unutmuş olduklarınızı bile hatırlamanız büyük ihtimaldir. Bu nedenle sakın hipnoz esnasında söylediklerinizi veya size söylenenlerin unutulacağını düşünmeyin.

Hipnoz Hakkında Bilinen Yanlışlar: Ya Savunması Kalırsam

Hipnoz olayı daha önceki Hipnoz Nedir? başlıklı yazımda da belirttiğim gibi kişinin isteği olan bir tedavi yöntemidir. Yani siz aslında hipnoz olarak savunmasız olmuş olmuyorsunuz. Burada yapılan sadece sizi hipnoz edecek kişiye trans haline girmek için izin vermenizdir. Siz izin vermedikçe ötesi olamaz. Yani kişi istemediğiniz süre hiç bir şey yapamaz.
Buradan çıkan bir noktada yani siz istemediğiniz sürece değil derin trans haline normal ilk basamak transa bile giremezsiniz. Bu sahne ancak TV filmlerinde olabilir. Zaten sizi bakışları ile trans haline sokacak kişi sayısı da dünyada bir elin parmağını geçmez sanırım. En basit olarak hipnoz esnasında dilerseniz bırakıp çekip gitmeniz bile mümkündür. Yani kontrol tamamen sizindir sizi hipnoz yapan sadece izin verdiğiniz ölçüler dahilinde size yardımcı olacaktır. Hepsi bu kadar...

Hipnoz Halinde Ya Saçma Sapan Konuşursam!

Hipnoz hakkında bilinen yanlışlar dediğimiz zaman ilk akla gelen hipnoza girince mantıksızca konuşurum korkusudur. Oysa bu durum söz konusu değildir. Neden derseniz hipnoz halinde siz odaklanmış olursunuz. Yani bilinç hiç olmadığı kadar açık olur. Bu durumda da konuştuğunuz her kelimeyi mantık süzgecinden süzerek konuşursunuz. Hatta trans halinde olmadığınız anlardan bile daha mantıklı konuşabilirsiniz.
Buna benzer bir korku ise ya hipnoz yapan kişiye söylemem gereken bir konuyu söylersem korkusudur. Oysa hipnoz yapan sizden habersiz bir sırrınızı almak istese bile siz en bilinçli halinizde olduğunuz için kesinlikle bir kelime bile söylemezsiniz. Yani yine tekrarlayalım ki hipnoz olayında kontrol tamamen sizin elinizdedir.

Hipnoz Konusunda Size Tavsiyem


Bu yazımda sizlere hipnoz hakkında bilinen yanlışlar hakkında bilgiler aktardım. Hipnoz olmak kesinlikle korkulacak bir tedavi değildir. Aynı şekilde hipnoz uzmanı olmak da düşündüğünüz kadar zor değildir. Yeter ki siz uzmanından eğitim alın. Bunun içinde ister hipnoz yaptırmak isteyin isterseniz hipnoz uzmanı olmak isteyin ne olursa olsun size önerim Uzman Hipnoz Sanatı Eğitim Seti'ni tavsiye ediyorum. Sonuç olarak bir uzmandan eğitim alarak sizde uzman bir hipnotist olabilirsiniz. Dilerseniz hemen buradan Hipnoz Sanatı Eğitim Seti'ne sahip olabilir veya detaylı bilgi alabilirsiniz.
Şimdi Paylaşın:    Facebook Twitter  Digg

1 yorum:

  1. Nesrin Gunaydin8 Mayıs 2019 11:31

    Hipnoza karşı ön yargım vardı ve şimdi hipnotist olmak istiyorum. Meğerse bilmediğim çok şey varmış...

    YanıtlaSil

Yorumunuz onay için sıraya alınmıştır. Teşekkür ederim.

Trend İçerikler